BudowaDomu.org.pl

Ogród i ogrodzenie

Ostatnie prace, związane z każdą inwestycją budowlaną, polegają na uporządkowaniu terenów przydomowych, założeniu ogrodu i budowie ogrodzenia frontowego. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac ogrodowych i ziemnych, należy dokładnie oczyścić teren posesji z resztek gruzu, styropianu i innych śmieci, które nagromadziły się tam w czasie wszystkich prac budowlanych. Ze względów praktycznych nie należy śmieci zakopywać na terenie posesji. Butwienie elementów i procesy erozyjne powodują później zapadanie się gruntu i inne, kłopotliwe sytuacje.

Pamiętajmy o odwodnieniu

Wiele działek budowlanych położonych jest na terenach bagnistych, które bardzo słabo absorbują wodę opadową. Warto zastanowić się nad dodatkową osłoną domu przed wilgocią i stworzyć instalację drenażową, którą można odprowadzić wodę daleko od fundamentów. Dzięki specjalnym „butom” można wpuścić w ziemię również rynny odprowadzające wodę z dachu. Perforowane rury drenażowe mogą być użyte do rozsączania wody w gruncie lub odprowadzenia jej do rowów melioracyjnych. W przypadku posesji skanalizowanych, można za dodatkową opłatą ryczałtową odprowadzać wodę opadową do kanalizacji miejskiej.

Trawniki, ogrody i kostka brukowa

W celu odpowiedniego zagospodarowania terenu działki należy przeznaczyć poszczególne przestrzenie na posesji na ogród, trawnik i kostkę brukową, dzięki której będziemy mieli podjazd dla samochodów i ścieżkę do drzwi wejściowych. Jeżeli mamy kłopoty z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni, warto skorzystać z usług architekta krajobrazu. Specjalista nie tylko pomoże nam założyć ogród, rozplanować oczko wodne i przestrzennie zaprojektować naszą posesję, ale również chętnie będzie nadzorował wykonanie prac ogrodniczych i pomoże wybrać pasujący typ ogrodzenia. Kostkę brukową najlepiej kupić razem z usługą położenia. Jest to rozwiązanie tańsze i bezpieczne.

Ogrodzenia dopełniają bryły domów

Płot jest ostatnim akordem budowy. Wykonujemy go po nawiezieniu na posesję ziemi ogrodniczej i innych, ciężkich materiałów oraz maszyn. Wybierając rodzaj ogrodzenia zawsze należy uważnie sprawdzić, jakie wymogi stawia w tym zakresie gminny plan zagospodarowania przestrzennego. W niektórych gminach określona jest minimalna i maksymalna wysokość płotu oraz inne detale z nim związane. Jeżeli tworzymy płot na podmurówce, zawsze należy wziąć pod uwagę ,w jakiej strefie przemarzania mieszkamy i wykonać odpowiedni fundament, który zapobiegnie wypychaniu przez twardniejący lód elementów płotu.