BudowaDomu.org.pl

Wykończenia wewnątrz domu

Większość inwestorów nie może się doczekać na chwilę, w której zaczną zajmować się ostatecznym wykończeniem budowanego domu. Dzięki posadzkom, okładzinom ściennym, wyposażeniu łazienek i kuchni, postawiony niedawno budynek zaczyna się zamieniać w prawdziwy dom.

W poszukiwaniu charakteru i stylu

Do tej chwili cała inwestycja prowadzona była zgodnie z precyzyjnym planem. Każdy element konstrukcyjny i instalacyjny budynku był tworzony na podstawie projektu budowlanego lub instalacyjnego. Teraz przyszedł czas na tworzenie domowej atmosfery, zgodnie z własnym, indywidualnym stylem. Na rynku dostępne są dziesiątki technologii, setki farb, tapet, płytek i innych materiałów oraz tysiące możliwości odpowiedniego wykończenia poszczególnych pomieszczeń. Tak naprawdę istnieją jedynie dwie bariery, które mogą ograniczać inwestorów: finanse i wyobraźnia.

Niestety nie ma górnej granicy kosztów, z którymi wiąże się wykończenie domu, a nawet najdroższe rozwiązania nie zawsze gwarantują powodzenie, jeżeli nie są stosowane z pomysłem. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na zatrudnienie architektów wnętrz. Dzięki ich doświadczeniu i kreatywności powstają projekty, które najczęściej są twórczym kompromisem pomiędzy interesującymi wizjami, a możliwościami finansowymi. Zdarza się, że dobre biura potrafią polecić odpowiednie ekipy, które są w stanie zrealizować to, co stworzyli kreatorzy. Odpowiednia aranżacja pomieszczeń decyduje o komforcie ich użytkowania i wpływa na samopoczucie domowników.

Glazura, terakota lub kamienie naturalne

Pierwszymi okładzinami, które pojawiają się w czasie prac wykończeniowych, są płytki ceramiczne lub kamienne. Do niedawna stosowano je przeważnie w łazienkach i kuchniach. Dzisiaj coraz częściej pojawiają się jako posadzki w salonach i innych pokojach mieszkalnych. Szczególnie chętnie sięgają po nie inwestorzy, którzy wybrali ogrzewanie podłogowe. Podłogi drewniane lub panelowe, nawet te rzekomo dostosowane do grzania podłogowego, są zbyt izolacyjne i nie pozwalają na odpowiednie promieniowanie ciepła.

Glazura, terakota i płytki z naturalnego kamienia zapewniają właściwe przewodnictwo ciepła i jednocześnie stanowią solidną i estetyczną posadzkę. Należy pamiętać, aby przy ogrzewaniu podłogowym używać odpowiednich, elastycznych klejów i fug. Zanim położymy płytki w kuchni, łazience, kotłowni i innych pomieszczeniach, w których może pojawiać się wilgoć z rozlanej wody, to należy powierzchnię podłogi zabezpieczyć przy pomocy izolacji przeciwwilgociowej czyli np. płynnej folii.

Kolory, faktury i aranżacja podłóg

W przypadku prac wykończeniowych istotna jest kolejność ich prowadzenia. Zaczynamy od obudowania drewnem lub innymi materiałami schodów betonowych lub postawienia schodów innej konstrukcji. Następnie wykonujemy posadzki trwałe, które są przyklejane do podłoża. Kolejnym krokiem jest obsadzenie futryn drzwi wewnętrznych, które opierają się na posadzkach. Podłogi pływające, wykonane z paneli, które docina się do futryn, można położyć na samym końcu, kiedy wykonane są już inne prace. Po obsadzeniu futryn i ich zabezpieczeniu taśmami malarskimi przystępujemy do wykończenia ścian malowaniem, tapetowaniem lub innymi dekoracyjnymi okładzinami.

Przy posadzkach drewnianych należy szczególnie zadbać o dokładne wysuszenie podkładu cementowego. Jego wilgotność nie powinna być większa niż 2-3 procent. Inwestorzy mają do dyspozycji różne możliwości wykończenia podłóg drewnem, począwszy od klasycznych parkietów dębowych, jesionowych i bukowych, poprzez parkiety z drewna egzotycznego po różnego rodzaju deski podłogowe z litego drewna. Bardzo popularne są również panele podłogowe, zarówno te wykonane z kilku warstw naturalnego drewna, jak również ekonomiczne panele fornirowane z tworzyw sztucznych. Parkiety i deski mogą być wykończone na wiele różnych sposobów. Po zakończeniu wszelkich prac instalacyjnych i wykończeniowych podłogi można lakierować, woskować lub olejować.

Trudno opisać wszystkie możliwości wykończenia ścian - począwszy od malowania i tapetowania, poprzez farby strukturalne i tynki dekoracyjne, aż po płytki elewacyjne i kamień naturalny. Łączenie materiałów, kolorów i faktur pozwala na wyczarowywanie pomieszczeń o zupełnie odmiennych charakterach. Zwłaszcza, jeśli świadomie wykorzystujemy możliwości, jakie daje nam oświetlenie i odpowiednio ułożona posadzka. Warto wiedzieć, że elementy podłogi położone wzdłuż padania promieni słonecznych optycznie zwiększają pomieszczenie.

Biały montaż i zabudowa kuchni

Ostatnie prace wykończeniowe polegają na wykonaniu białego montażu w toaletach i łazienkach oraz zabudowaniu kuchni wraz z podłączeniem wszelkich sprzętów i urządzeń, które w niej występują. Mianem białego montażu określa się podłączenie umywalek, wanien, brodzików, sedesów i innych elementów ceramicznych oraz armatury kończącej instalacje ciepłej i zimnej wody w konkretnych punktach odbiorczych. Oczywiście taki harmonogram jest czysto teoretyczny, ponieważ wiele prac związanych z instalacją podtynkowych systemów spłuczek sedesowych, wanien do zabudowy i brodzików musi być wykonanych przed położeniem płytek. To samo dotyczy mieszaczy i sterowników, używanych do ściennych natrysków kabinowych. Montaż ceramiki sanitarnej jest jedynie ostatnim akordem wszystkich prac.

W kuchni konieczne jest zmontowanie ciągu szafek i umieszczenie w nich kuchenki, piekarnika, mikrofalówki, zmywarki, zlewozmywaka oraz okapu, podłączonego do instalacji wywiewowej. Kuchenka gazowa powinna być podłączona do instalacji za pomocą miękkiej rury, która zapewni jej ruchomość w określonym zakresie. Poszczególne elementy wyposażenia kuchennego powinny być ustawiane zgodnie z zasadami ergonomii, w podziale na strefy. Zazwyczaj wyróżnia się trzy strefy w trójkącie roboczym: przechowywania produktów i naczyń, przygotowania posiłków i zmywania.