BudowaDomu.org.pl

Wybór projektu domu

Budowa domu pożera pieniądze i nerwy, a na dodatek nigdy nie wiadomo, czy efekt okaże się wart wysiłku i poświęcenia. Niestety większość wad i zalet nowego domu jest widoczna dopiero po zamieszkaniu. Komfort i funkcjonalność każdego budynku zależy przede wszystkim od dobrego projektu. Można go zamówić u architekta lub zdecydować się na jeden z gotowych szablonów. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Warto poświęcić trochę czasu, aby je rozważyć. Ten wybór może stanowić o tym, czy nasz nowy dom będzie przyjazny i ekonomiczny.

Dom na zamówienie

Największym atutem projektu indywidualnego jest możliwość swobodnego wyboru projektanta. Oczywiście walor ten zauważą jedynie osoby, które potrafią dostrzec różnice w ręce i oku różnych osób. Każdy architekt ma swoje ulubione pomysły i rozwiązania, po które sięga tworząc kolejne projekty. Projekt na zamówienie może być odzwierciedleniem naszych wyobrażeń i potrzeb. Udział specjalisty przy rozważaniu wszelkich wątpliwości może okazać się bezcenny. Wybierając projekt indywidualny, inwestor może zawsze poprosić o wprowadzenie rozmaitych korekt, a nawet daleko idących zmian. Konsultacje z projektantem mogą być pomocne solidnym wykonawcom.

Poważną wadą takiego rozwiązania jest jego cena, zwłaszcza jeśli porównujemy ją z cenami gotowych szablonów projektowych. Wysokość kwoty, jaką trzeba zapłacić za indywidualny projekt, zależy od marki konkretnego architekta, jego popularności wśród inwestorów i mody na jego prace. Niestety w każdym środowisku znajdują się ludzie, którzy są znani z tego, że są znani. Także w branży projektowej możemy trafić na osobę, z którą będzie się nam źle współpracowało. Projekt budynku jednorodzinnego, przygotowany na indywidualne zamówienie, kosztuje od 3 do 5 procent wartości gotowego budynku. To dość sporo, ale wiele osób uważa, że warto.

Gotowe projekty

Gotowy projekt od razu mamy w ręku. Nie musimy czekać kilka miesięcy, jak inwestorzy wybierający rozwiązania indywidualne. Najważniejszą zaletą jest znacznie niższa cena, która zawiera się w przedziale od 1500 do 3000 złotych. W zasadzie wszelkie istotne kwestie, związane z projektami z katalogów, sprowadzają się do pieniędzy. Pewnym atutem może być również pełna wizualizacja oraz szansa porównania różnych rozwiązań, także ukończonych. Dzięki forom internetowym można skonsultować własne pomysły i potrzeby z ludźmi, którzy zbudowali dom według takiego samego projektu. Tego typu możliwości skłaniają inwestorów bez doświadczenia do wyboru gotowych rozwiązań.

Nie każdy wie, że gotowe projekty należy adaptować do naszych indywidualnych potrzeb oraz wymogów działki, na której będzie posadowiony dom. Koszt takiej operacji wynosi od 1000 do 7000 złotych, w zależności od charakteru i skali ingerencji. Solidne biura, dostarczające projekty budowlane, oferują również usługi w tym zakresie lub pomagają w znalezieniu uprawnionego architekta. Konieczne jest dostosowanie projektu w zakresie:

  • wymogów miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy,
  • warunków geotechnicznych,
  • przygotowania planu zagospodarowania działki na mapie geodezyjnej,
  • przygotowania planu przyłączy mediów (woda, gaz, prąd, kanalizacja lub szambo), zgodnie z warunkami technicznymi, otrzymanymi od dostawców mediów.

Na tym etapie można również przerabiać projekt, przesuwać ściany działowe lub zmieniając technologie budowlane czy rodzaj materiałów. Projekt gotowy zawsze jest pełen rozwiązań kompromisowych. Niektórzy uważają, że jeśli coś ma być dobre dla wszystkich, to nie jest przydatne nikomu.

Jak sobie wybierzesz tak będziesz mieszkał

Trudno jest odpowiedzialnie radzić inwestorowi wybór metody pozyskania projektu budowlanego. Każdy ma inne uwarunkowania i inne możliwości finansowe. Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć ofertę dostępną w Internecie i przynajmniej porozmawiać z architektami o warunkach, cenach i ich możliwościach. Jeżeli budujemy swój pierwszy dom, to projekt jest wtórnym problemem. Najważniejszym zadaniem, jakie przed nami stoi, jest znalezienie odpowiedniego architekta. Niezależnie, czy wybierzemy jego autorską koncepcję, czy zlecimy mu adaptację szablonu, to wybierzmy projektanta, z którym się najlepiej rozumiemy. Reszta zależy już jedynie od szczęścia.