BudowaDomu.org.pl

Wybieramy i układamy wykładzinę

Wykładziny dywanowe są jednym z najbardziej ekonomicznych pomysłów na wykończenie podłóg. Dzięki relatywnie niskiej cenie umożliwiają swobodne zmiany w aranżacji salonów, przedpokojów czy sypialni. Wykładzina skutecznie ociepla oraz wycisza mieszkania i domy, nadając im przytulny, rodzinny charakter. Oczywiście wszystko zależy od umiejętności doboru tego typu dywanu do charakteru pomieszczenia, w którym będzie leżał oraz właściwego ułożenia.

Czym się kierować przy wyborze

Wadą wykładzin dywanowych jest brak jakiejkolwiek odporności na wilgoć. Dlatego takie wykończenia podłóg nie mogą być stosowane w kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach, narażonych na występowanie wody. Wykładzina składa się z trzech głównych elementów: podkładu, osnowy i runa. Podkład służy do wyciszania i izolowania pomieszczeń. Jego rodzaj zależy od sposobu wykończenia posadzki. Jeżeli podłoga jest betonowa, dobrym rozwiązaniem jest podkład z gąbki. W przypadku ogrzewania podłogowego lepiej wybierać wykładziny na jucie lub gumie kauczukowej. Uniwersalnym podkładem jest filc, który świetnie sprawdza się na każdej podłodze.

Runo może być wytworzone z włókna kokosowego, trawy morskiej, wełny lub bawełny oraz z włókien sztucznych. Przystępując do wyboru wykładziny należy wziąć pod uwagę także takie czynniki jak alergie domowników. Niektóre materiały używane do jej produkcji mogą uczulać. Wtedy lepiej decydować się na wykładziny wykonane wyłącznie z materiałów syntetycznych. Włókna naturalne wymagają przeważnie czyszczenia na sucho i kiepsko spisują się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Włókna poliamidowe lub polipropylenowe są odporne na ścieranie, nie chłoną wody i dość łatwo dają się czyścić na mokro. Ich wadą jest podatność na zagniecenia i mniejsza sprężystość. Są również mniej przyjemne w dotyku.

Sposoby mocowania wykładzin do podłoża

Najłatwiejszą metodą jest swobodne układanie dociętej wykładziny na posadzce. Jest to jednak możliwe w niewielkich pomieszczeniach. Zdarza się, że przy niedokładnym przycięciu materiał może się marszczyć lub fałdować. W pokojach, które są rzadko odwiedzane, wykładzinę dywanową można zamocować dwustronną taśmą klejącą. Jeżeli jest układana w dużych pokojach, to warto ją przykleić za pomocą klejów wodorozpuszczalnych. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu dobrym rozwiązaniem jest użycie trwałych klejów profesjonalnych. Taką metodę mocowania bardzo rzadko stosuje się w domach i mieszkaniach.

Układanie wykładziny dywanowej

Kupując wykładzinę należy przyjąć, że potrzeba jej tyle, aby pokryć powierzchnię prostokąta, wyznaczoną przez największą długość i szerokość danego pomieszczenia, powiększoną z każdej strony o około 10 cm. Przed jej położeniem należy przygotować posadzkę, która powinna być sucha i czysta. Następnie trzeba rozwinąć wykładzinę w miejscu jej przeznaczenia i pozostawić na dobę w celu rozprostowania. Przycinając dywanowy pas powinno się pozostawić ok. 10 centymetrów zakładek, które będą zachodziły na ściany. W przypadku konieczności połączenia dwóch pasów najlepiej docinać je jednocześnie przy pomocy ostrego noża tapicerskiego i solidnego przymiaru.

Jeżeli wykładzina dywanowa jest układana bez mocowania, to po upływie czasu przeznaczonego na leżakowanie należy docisnąć leżący płat i dokładnie do rozprostować. W rogach można ją naciąć, aby lepiej się układała i ściślej przylegała. Po dokładnym dopasowaniu usuwa się fragmenty zachodzące na ścianę przy pomocy przycinaka, tnąc przy samej ścianie. Jeżeli wykładzina dywanowa jest mocowana taśmą, należy najpierw nakleić ją na podłoże. Tworzy się wtedy siatkę z pasków taśmy mocującej, do której dociska się dociętą wykładzinę. W przypadku kleju należy postępować zgodnie z zaleceniami jego producentów. Po przyklejeniu również odcina się kawałki zachodzące na ścianę, a następnie maskuje miejsce styku wykładziny ze ścianą za pomocą listew przypodłogowych, a w drzwiach listew progowych.